Bağışlarınız İçin Ziraat Bankası İzmir Çankaya Şubesi HESAP NO :56531670-5001 410-ÇANKAYA/İZMİR ŞUBESİ İBAN:TR130001000410565316705001 HESAP ADI : TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ HESAP SAHİBİ: TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ Neredeyiz abi?
24 07 2017

Neredeyiz abi?

Neredeyiz abi?
ERAY ARPAŞİN Egeli Sabah
İzmir Büyükşehir, toplu ulaşımdaki akıllı sistemi bir türlü kuramadı. Sesli ikaz sistemini geri isteyen görme engelliler, “Artık yanımızdaki vatandaşlara durakları sormaktan bıktık” dedi
 
Engelsiz İzmir sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, toplu ulaşımdaki akıllı sistemi 1 Haziran 2015 tarihinden bu yana bir türlü kuramadı. Bu da en çok görme engelli vatandaşları vurdu. Sesli uyarı sisteminin çalışmaması sebebiyle otobüse binen görme engelli vatandaşlar, bir yerden bir yere gitmekte güçlük çekiyor. Otobüslerde anons yapılmaması nedeniyle hangi durağa geldiklerin bilmeyen görme engelliler, otobüs şoföründen ya da diğer yolculardan yardım istemek zorunda kalıyor. Yolcular ya da şoförler uyarmayı unutunca görme engelliler inecekleri durakları kaçırıyorlar. Egeli Sabah'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan, sistemin bir an önce devreye girmesini gerektiğini söyleyerek, Büyükşehir'i göreve çağırdı. İzmir'de toplum ulaşımda Kentkart'tan İzmirim Kart'a geçiş sancılı oldu. 1 Haziran 2015 tarihinde İzmir'de görme engelliler, şehri tanımayan ve okuma yazma bilmeyenler için otobüslerde uygulanan "sesli uyarı sistemi" devre dışı kaldı. Bu tarihin ardından belediye otobüslerinde görme engelli vatandaşlar için var olan gereken sesli ikaz sistemi kalktı. Aradan geçen 26 ayda sistem geri gelmedi. Belediye otobüslerine binen görme engelli vatandaşlar ineceği durağı öğrenmek için yanındaki ve etrafındaki yolculardan yardım istiyor. Bu duruma tepki gösteren Arıkan, "İzmir Büyükşehir bizi görmemezlikten gelmeyi bırakıp hakkımız olan sesli ikaz sistemini tekrar kurması lazım. İzmir'in dört bir yanında yaşayan binlerce görme engelli vatandaş için bu lüks değil. Yaşamını sürdürmesi için gereksinim" dedi.
 
"DURAĞI KAÇIRIYORUZ"
Belediye otobüslerinden kaldırılan sistem ile eziyetin başladığını belirten Arıkan, şöle devam etti: "Durağa gelip varacağımız yere ulaşmak bir sorun oldu. Çok büyük sıkıntılarımız mevcut. İneceğimiz durağı sürekli başka yolculara soruyoruz. Sorduğumuz kişi ise bizim duraktan önce kendi durağı varsa inip gidiyor. Görme engelliler de birçok kez yanlış yerde inip tekrar otobüse biniyor. Biz bu eziyeti çekmek zorunda değiliz. Biz de bu şehrin insanıyız. Başkan Aziz Kocaoğlu'na da birçok kez resmi yazı gönderdik. Hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı. Biz kimseden bir lüks istemiyoruz. Sadece hakkımızı istiyoruz. Amacımız kimsenin yardımı olmadan hayatımızı sürdürebilmek. Bu sistem şehre yeni gelenler, okuma yazma bilmeyenler ve bizim gibi görme engeliler için çok güzel bir sistemdi. Şimdi otobüsle bir yere giderken zorluk çekiyoruz. Yardım istediğimiz kişiler bizden önce inebiliyor, ya da şoför yolcuyla uğraşırken bizi unutabiliyor. Bu nedenle ineceğimiz durağı kaçırabiliyoruz. Tekrardan otobüs ve duraklarda sesli sinyalizasyon sisteminin kurulmasını istiyoruz."
Beyaz bastonun gerekliliği 
https://youtu.be/HSagfcU9CFk

0
0
0
Yorum Yaz
?